זהבי אפלבאום -נקודת מבט

בית האמנים ע”ש זריצקי ,תל אביב, אלחריזי 9

September 21, 2023 7:00 pm

אוצר: ארמנו טדסקי

פתיחה: יום חמישי, 21 ספטמבר 2023, בשעה 19:30

בית האמנים ע”ש זריצקי ,תל אביב, אלחריזי 9

ב-ה 13:00-10:00, 19:00-17:00 ו’ 13:00-10:00 ש’ 14:00-11:00

זהבי אפלבאום, שאת תערוכה אצרתי לאחרונה בטורינו, איטליה, ובעבר במוזיאונים ברומא ובגנואה, היא לא רק אמנית היא גם משוררת. יצירותיה הן שירים צבעוניים ריאליסטיים ורומנטיים בו זמנית, המבטאים רגישות עמוקה. זהבי, בעדינות ייחודית השמורה למעטים, מציירת את מה שליבה מצווה, ואת שמעורר את מצפונה וסקרנותה. ישנם עבודות וציורים רבים הממחישים את הנופים והפינות המעניינות ביותר בישראל, אך ביצירותיה של זהבי חבויה משמעות אחרת, ניחוח עתיק מלא תרבות וחוכמה, המעביר סיפור רהוט של עולם מורכב ומרתק. בין האמנית לאדמה עליה היא דורכת קיים קשר הדוק, אותו היא מתארת באמצעות דיוק המחווה הציורית, באלגנטיות של משיכת המכחול ובתחושת צבע מעודנת. יצירותיה מתאפיינות בתנועה וחיוניות, המשקפים את מבטה של ​​אישה דינמית הקשובה להתרחשות סביבה, ובו בעת בעלת ראיית חיים בוגרת, המנוגדת למרכיבים הקריטיים, השבריריים והבלתי מובנים לעתים קרובות המשפיעים את אומנותה.

לישראל פנים אנושיות וגיאוגרפיות רבות, אולי אינסופיות, והן מעוררות השראה אצל זהבי באופן מתמיד.

היא נהנית במיוחד לתאר את הנוף של הרי יהודה, מקום מגוריה: שדות ירוקים, מבנים כפריים, זריחות ושקיעות.

בתערוכה ״נקודת מבט״ מתמקדת בדמויות המהוות חלק בלתי נפרד מהחיים הישראליים הרבודים: מהילדים בחוף הים ועד האישה הזקנה במגבת הצבעונית המתהלכת על החול, ממוכר הגלידות ועד הגבר המוכר מזון בשוק. האמנית מקדישה תשומת לב רבה לפרטים הבאים לידי ביטוי בכמה מיצירותיה כגון כפות הרגליים הנשיות בשמש ומגדלי הפיקוח המאפיינים את אזור החוף המתוארים בתחנת המציל.

תוך כדי תנועה בשדה ההתבוננות של האמנית, נוכל לשנות נקודת מבט מבלי לנטוש את מרכז הפוקוס, במידה ופרט קטן לוכד את תשומת ליבנו נוכל להתעמק בו, לחקור את האזור המקיף אותו בחיפוש אחר פרט אחר המתקשר אליו, ולאחר מכן לצלול עמוק אל תוך הציור. דרך התבוננות, זהבי אפלבאום מקרינה עצמה על האחר ולא רק על עצמה. הפתיחות הזו, היא שמאפשרת לה להכיר את סביבתה לעומק ובכך להבין את המהות ואת פוטנציאל שלה ואת הצורך הבסיסי לראות ולהיראות. בשל אופייה החקרני, ההתבוננות היא המפתח שפותח את הדלת ליצירתיות וחדשנות; היא חושפת את מה שאיננו יודעים, ולכן היא מהווה את הבסיס לכל התקדמות. עבודותיה של זהבי הן ציורים ריאליסטיים המבטאים יכולת ציורית מתקדמת, העולה בקנה אחד עם זו של כמה מגדולי הציירים האירופאים של המאה ה-19. מטרתה היא לייצג את המציאות על ידי חקירת הנורמליות שלה, וכלה בהיבטיה הבנאליים והאקראיים ביותר. הנושא המועדף על האומנית הוא נוף, אך עם הזמן מרכז העניין האמנותי שלה מתרחב לכל תחומי החיים.

בציוריה, האמנית בוחרת שלא לייפה דבר; לא חפצים ולא אנשים. הדמויות אינן מאופיינות במימיקה או בהעמדות מופרזות, הצבע צפוף, וניגודי האור והצל מוגדרים היטב: כוח הביטוי טמון בציור שלה ולא בנושא אותו היא מציירת.

Observation Point, $3,100, 50 x 70

אירועים נוספים

08/11/23-15/11/23

מעוף

Accessibility