תיאסטס / מחזה מאת סנקה

תיאסטס / מחזה מאת סנקה

יוצרים: דורון תבורי, נעמי יואלי, יוסי מר-חיים, דנה יואלי ונדב ברנע

המחזה “תִיאֶסְטֶס” , טרגדיה מאת סנקה , מועלת בחלל הקטנטן ברחוב השומר בתל אביב. זו התרחשות מרתקת, תיאטרלית וחזותית מצמיתה קשה ובכל זאת לעיתים, מצחיקה.  למרות שמדובר בהצגה , נעמי יואלי ודורון תבורי,  אינם משחקים את עצמם , הרי יש לה איכויות של מיצג ובו תפקיד מהותי לאמנות ולמוסיקה . לאורך כל סיפור הזוועה על רצח בגידה, אונס , בישול ואכילה של ילדים שזורים אזכורי ישראליות ארכאית למדי, שירי נעמי שמר וכובע טמבל. אותו מנוח חמקמק משהו של תאטרון חזותי מתאים כאן ביותר, החל ממשחקי התאורה הפשוטים והאפקטיבים ועד לכך שממש לפני הסוף מוגש לקהל  בורשט , מרק סלק אדום כדם. אפשר להיזכר, בהקשר ישראלי נוסף ב”רק קצת דם לקינוח הדבש ” השורה הנהדרת של יונה וולך (מהשיר “יונתן”) .

תיאסטס
צילום: רויטל טופיול

טנטלוס ,אב קדמון של אטראוס ותיאסטס אחים תאומים, בניהם של פלופס, מלך אולימפיה והיפודאמיה, שהרגו קודם את אחיהם החורג, והובילו להתאבדות אימם, מוצא מן השאול כידי לעודד את בגידתם , הצפויה ממילא זה בזה .

תיאסטס
צילום: רויטל טופיול

                                                             השאול מסומן- מיוצג על ידי השירותים הקטנטנים שדלתם פתוחה לקהל וכל הדחת מים בהם מהדהדת בחלל . יואלי באירוניה בנעימות וענייניות בהם היא מספרת זוועות וגם משחקת את התגלמות של ישראליות קונפורמית , כזו שמתלווים לה כינויים כמו מלח הארץ או “איכותית”  ותבורי שמקריא חלק מתפקידו ויוצר ריחוק אבל גם את הקסם של מספר סיפורים,  מצוינים . את הזוועות , האכזריות , החילול של בשר אדם בכל דרך אפשרית  הם מציגים עם בובות-צלמיות קטנות

 

, בובות- צלמיות דנה יואלי
תיאסטס
צילום: רויטל טופיול

שיצרה דנה יואלי. אלו חלקים מפורקים , של דמויות אנדרוגיניות  עשויות בקלישאות של מתיקות : לחיים עגולות ועיניים תמימות . ראשים ערופים וידיים כרותות מושחלות על חוטים כמו משחק שהשתבש . ספק אצבעות כרותות , ספק עמודים קלאסיים התעקמו וגמלונים שנפלו מונחים על שולחן בו יואלי ותבורי בוחנים/מדגימים כאוס והרס . דנה יואלי ממשיכה כאן לפתח את העיסוק המתמשך שלה בפרימת האריג ממנו עשויים נורמליות , מתיקות  ובמיוחד דרך מיניאטורות. כל אלו יבואו לידי ביטוי גם בתערוכה הקרובה שלה “תפנים” שעולה, באוצרותי ,  בבית ביאליק בדצמבר הקרוב. המוסיקה והסאונד , שירי נעמי שמר , הדחת מים רעשי סירים וחריקת מדרגות יוצרים מצלול טורד שנע בין הפארודי למאיים .

יואלי נעמי ,דורון תבורי
תיאסטס
צילום: רויטל טופיול

בעבודה הבימתית הזו נעשה שימוש בטכניקה המוכרת כל כך של דיבור על ההווה, על תככיו האינסופיים (רק הכינויים משתנים ומה שהיה שקר מתקרא fake news ) ואוסף התמימים שמשמשים בשר תותחים במלחמות ריקות . האיכות היוצאת דופן היא בהעדר הפאתוס , ביובש המסוים, ובמידה רבה ביחסים , יחסי האמון עם הקהל כבן ברית למסע ולא כמי שיש להטיף או לחנוך . בצפיפות , באמצעים החשופים, כשאור אדום הוא לילה ודם ומנורה עגולה מעל שירותים מסמנת ירח המחזה של סנקה הופך
קרוב, נוכח מאד, לא רחוק משירי נעמי שמר ובורשט .

עולה ב “השומר 3 ” , רחוב השומר 3 , תל אביב

להרשמה לניוזלטר הפרסומי השבועי של “החלון” בנושאי אמנות, אירועים ותערוכות חדשות
www.smadarsheffi.com/?p=925 (הרישום נפרד מהרישום לבלוג)

לפרטים על קבוצת סיורי בוקר הנפתחת בסוף נובמבר או לסיור עם דר’ סמדר שפי

בפסטיבל הצילום PHOTO IS:RAEL 

יום שלישי,  27 נובמבר 2018,  (ערב)

שלחו WhatsApp  לסמדר 0507431106    

או כתבו ל thewindowartsite@gmail.com

יואלי דנה
תיאסטס
צילום: רויטל טופיול

ד״ר סמדר שפי

ד״ר סמדר שפי

סמדר שפי היא המייסדת והאוצרת הראשית של CACR - המרכז לאמנות עכשווית רמלה והאוצרת לאמנות עכשווית במוזיאון בית ביאליק בתל אביב. היא מבקרת אמנות וחוקרת של אמנות ותרבות עכשווית.
לשפי תואר שלישי בתולדות האמנות מהאוניברסיטה העברית. היא מרצה בבית הספר לעיצוב וחדשנות במכללה למנהל בראשון לציון ו'בית לאמנות ישראלית'.
ב-2023, במסגרת חגיגות ה-150 להולדת ביאליק, הוציאה עיריית תל אביב לאור את ספרה "אמנות. ביאליק." ובו תיעוד כל התערוכות לצד אנתולוגיה של כתבי ביאליק ששימשו להן השראה.
שפי הייתה מבקרת האמנות של עיתון הארץ בשנים מ-1992 עד 2012, ושל גלי צה"ל מ-2007 עד 2023. כיום היא מופיעה תדיר בערוצי תקשורת שונים. כמו כן היא כותבת מאמרים לקטלוגים וטקסטים לתערוכות, יועצת אמנות ומנחה סיורי עומק בתחומי האמנות הישראלית והבינלאומית. מאז 2012 היא כותבת את "החלון" בלוג ביקורת אמנות עצמאי המופיע בעברית ובאנגלית.

אפשרויות שיתוף:

השארו מעודכנים - בלוג החלון

אנא הכניסו את כתובת המייל שלכם ושימו לב: כדי לסיים את תהליך ההרשמה עליכם לאשר את המייל שתקבלו מהאתר
To join The Window mailing list please type your e- mail address and confirm. Note: you will receive notifications only after you confirming an e- mail sent to you from The Window

ארכיון פוסטים

Accessibility