ובהמשך לעניין הצנזורה בשנקר

Guerrilla Girls 1985

Guerrilla Girls 1985

ברוכה הבאה פרופ’ תמיר לדיון על הצגת נשים באמנות – תערוכת הבוגרים היא מועד קצת מאוחר מידי לדון עם הסטודנטים בנושא. כדאי היה למצוא זמן לכך במהלך ארבע שנות הלימודים .
נדרש כנראה סולם גבוה במיוחד כידי לרדת מעץ הצנזור שהפעילה נשיאת שנקר כנגד העבודה של ים עמרני בתערוכת הבוגרים.

ים עמרני איילת שקד פרט מסדינים 2016

ים עמרני איילת שקד פרט מסדינים 2016

YNET ב    היא מצוטטת כמי שאומרת “אין פה אמירה פוליטית אלא אמירה סקסיסטית על אישה שבמקרה היא גם אישיות פוליטית, החלטתי לצנזר את תמונתה של השרה. כך הצופה לא יראה את פניה מעל תמונת העירום.. אנחנו מגנים על חופש הביטוי ועל אמירות שנויות במחלוקות … הייתי נוהגת בדיוק כך ומצנזרת את העבודה גם אם הדיוקן היה של זהבה גלאון או חנין זועבי. המסר הוא שיש הבחנה ברורה בין אמירה פוליטית לבין משהו שיש בו הקטנה של האישה בהצגת העבודה. הצגה פוגענית של אישה בעיניי זה לא חופש ביטוי”.

Jean-Auguste-Dominique Ingres, Odalisque

Jean-Auguste-Dominique Ingres, Odalisque

הדיון , כפי שציינתי בביקורת התערוכה  http://www.smadarsheffi.com/?p=5569 נמשך באינטנסיביות מאז שנות ה 70 אבל דוגמא ממצה ואהובה ורלבנטית במיוחד היא הפוסטר שהפיצו ה Guerrilla Girls  במקביל לתערוכה An International Survey of Recent Painting and Sculpture שנערכה במטרופוליטן  בניו יורק עם 13 אמניות מתוך 169 מציגים .

נכון להיום אפשר רק לשאול עם בשנקר היו מצנזרים  את אנגר, מונה ופיקסו?  או שעירום  נשי בסדר כל עוד לא מדובר באישיות פוליטית?

MONET 1863 DEJEUNER SUR L'HERBE

MONET 1863 DEJEUNER SUR L’HERBE

הפעלת צנזורה על אמנות, במוסד הוראת אמנות, בעיתית ביותר. הבחירה להסתתר מאחורי טיעונים אנטי סקסיטיים , במוסד שכפי הנראה לא טרח להתייחס לנושא באופן ביקורתי אפקטיבי בעבר, גובלת באבסורד.

לקבלת הודעות לגבי סיורי אמנות מיוחדים עם סמדר שפי מספטמבר  2016 אנא כיתבו לthewindowartsite@gmail.com .  

הרשמה לניוזלטר הפירסומי השבועי של “החלון” בנושאי אמנות, אירועים ותערוכות חדשות – www.smadarsheffi.com/?p=925 (הרישום נפרד מהרישום לבלוג )

Print Friendly, PDF & Email
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

סמדר שפי, החלון, אומנות ישראלית, אמנות ישראלית, Smadar Sheffi, The Window, Israeli Art