אדום על צהוב – מבחר מאוסף פרטי

אדום על צהוב היא תערוכה מפתיעה באיכותה. “מבחר מאוסף פרטי” הוא פעמים רבות שם צופן לתערוכה שנעשית כשמוזיאון מעונין בתרומה או השאלה ספציפית מאספן ובתמורה מעלה את ערכן של שורת יצירות אחרות על ידי הצגתן .IMG_6847 גם תערוכות מאוספים ידועים, כמו מבחר עבודות מאוסף מוגרבי WANTED  שהוצג במוזיאון  ב 2013, היו כבר אכזבות לא מעטות. הפעם העבודות  של אספן אנונימי מציעות זווית התבוננות מענינת, אנינה על  האמנות המערבית במאה הקודמת, בעיקר  במחציתה השניה. אמנם אין עבודות של מי שהתקבעו בתודעה כאמנים המובילים (פיקסו, ברנקוזי בויס או ראושנברג) אך יש שורת עבודות יפה  המשרטטת מהלך מחשבה על הפשטה.
חלק מהאמנים במיוחד האיטלקים אינם מוצגים בארץ תדיר – העבודות של פיירו מנזוני ולוצ‘יו פונטנה מוצגות בסמוך לעבודה של איב קליין

Piero Manzoni 1933–1963, Italy Achrome, ca. 1959 Squared, wrinkled canvas and kaolin, 100×75
Piero Manzoni
1933–1963, Italy
Achrome, ca. 1959
Squared, wrinkled canvas
and kaolin, 100×75

. שלושת האמנים הם מעמודי התווך של האמנות המושגית באירופה שלשנות ה  50 וה 60. ההתנסות  שלהם במונוכרום , בחומריות של ציור ובהנחכתו כאוביקט מענינת . עבודות אלו נמצאות בדיאלוג עם עבודות מאוחרות יותר של פרנק סטלה האמריקאי מסוף שנות ה 60 . סטלה יצר באופן גאומטרי ומינמליסטי דימוי של ריבועים המזכירים את העבודות הטעונות – המיסטיות של יוזף אלברס, שלימד בבאוהאוס (שאינו באוסף) והיגר לארהב בעקבות עליית הנאצים .

Martin Kippenberger Kellner Des… (Waiter Of. . .), 1991 Oil on canvas mounted on panel with wall lights 200×240.5×19
Martin Kippenberger
Kellner Des… (Waiter Of. . .), 1991
Oil on canvas mounted on panel
with wall lights
200×240.5×19

עבודה בולטת של אמן איטלקי נוסף היא, Tutto הכול, 1990   של אליגיירו בואטי. עבודת הרקמה הענקית (רוחבה מעל ארבעה מטרים ) מכילה דימויים רבים ,ממש כפי שמכריזה הכותרת: אותיות, מספרים, דמויות נשיות או גבריות, בעלי חיים, כלי נגינה, צמחים, פרחים ועוד יוצרים ראשון ראשוני של עבודה מופשטת שמזכירה את פולוק.
עבודות של מרטין קיפנברגר , שמוצג רק לעיתים נדירות בארץ מצוינות ,במיוחד Kellner Des… מ  1991 ובה מנורות רחוב אמיתיות . פיליפ גאסטון  ויה סלמינס, ו ג’וזף קורנל הם מהמאמנים האמריקאים המצוינים שגם הם אינם מוצגים כאן תדיר שהתערוכה יוצרת הזדמנות להתוודע לעבודתם . מכונת תפירה ,עבודה של קלאס אולדנברג  מ 1961 מאירה דמיון לציור של פסח סלובובסקי.Louise Bourgeois
ההצבה של התערוכה יוצרת רגעים יפיפ. באולם שבמרכזו במה יצרה לנדאו שיח בין הפיסול לציור התלוי סביבו:  פסל קטן,  ולחלוטין לא אופייני, של   קארל אנדרה  מול העבודות של סטלה , פסל קטן של קלדר מול רישום של ברוס נאומן יוצרים התכתבויות קטנות , קריצות עין בין עבודות.
כמו קדימון לתערוכת היחיד הגדולה שלה העבודות של לואיז  בורז’ואה, במיוחד העמוד האינסופי של מה שנדמה ככריות מינטוריות רכות  2002 בולטות באיכותן,גם בהקבץ המשובח שסביבן.   בורז’ואה, שמונה שנים לפני מותה בגיל 99,  יצרה תשובה סרקסטית לעמוד האיקוני  של ברנקוזי מ 1937, למודרניזם המצואיסטי  ששלט בכיפה בצעירותה.

אוצרת סוזן לנדאו. מוזיאון תל-אביב לאמנות 

 www.smadarsheffi.com/?p=925  (הרישום נפרד מהרישום לבלוג )

החלה ההרשמה לקבוצת סיורי האמנות הקבועה  2017-18 לפרטים כיתבו ל

 thewindowartsite@gmail.com
 

 

ד״ר סמדר שפי

ד״ר סמדר שפי

סמדר שפי היא המייסדת והאוצרת הראשית של CACR – המרכז לאמנות עכשווית רמלה והאוצרת לאמנות עכשווית במוזיאון בית ביאליק בתל אביב. היא מבקרת אמנות וחוקרת של אמנות ותרבות עכשווית. לשפי תואר שלישי בתולדות האמנות מהאוניברסיטה העברית והיא מרצה בבית הספר לעיצוב וחדשנות במכללה למנהל בראשון לציון ובמסגרות חוץ אקדמיות בהן ‘בית לאמנות ישראלית’.
שפי הייתה מבקרת האמנות של עיתון הארץ בשנים מ-1992 עד 2012, ושל גלי צה”ל מ-2007 עד 2023.

אפשרויות שיתוף:

השארו מעודכנים - בלוג החלון

אנא הכניסו את כתובת המייל שלכם ושימו לב: כדי לסיים את תהליך ההרשמה עליכם לאשר את המייל שתקבלו מהאתר
To join The Window mailing list please type your e- mail address and confirm. Note: you will receive notifications only after you confirming an e- mail sent to you from The Window

ארכיון פוסטים

Accessibility