זיקה חייתית

אוצרת : ענת גורל רורברגר

 פתיחה יום חמישי,27 ספטמבר, 2018  שעה 20:00

 

בית האמנים ע”ש זריצקי ,תל אביב, אלחריזי 9

ב-ה 13:00-10:00, 19:00-17:00 ו’ 13:00-10:00 ש’ 14:00-11:00

העיסוק בחיות מלווה אותנו משחר ההיסטוריה האנושית. חיות ליוו תמיד את חיי האדם, אם כאיום קיומי, אם כחוליה מקשרת לטבע, ואם כחלק משגרת החיים היצרנית.
אך אין זה מקרי שהחיות הלכו ושקעו בעידן המודרני והפכו לתת טבע. הן נרדפו ושועבדו, נלכדו ונוצלו ושימרו רק חלק דל מזהותן החייתית, כתהודה לפאר תפקודם בימים עברו.
גם המושג חיות מחמד הוא המצאה מודרנית. החיה, שהפכה לחלק מחיי הבית והמשפחה בכל רחבי הגלובוס, מבטאת את הצורך העז של האדם לשמר את מימד הקשר איתה. החיה מאשרת לאדם את קיומו בהכנעה. ללא מילים, והופכת בסימביוזה משוכללת לחלק ממנו.
רובנו רואים כיום חיות כמין מוצג. המוזיאון החלופי לצפייה בהן הוא גן החיות בהן הן מוצגות בכלובים, משוללות חופש ומנותקות מסביבתן הטבעית.
בני אדם מצילים חיות, מטפלים בהן, לומדים אותן, חוקרים את אורחותיהן, אך גם מזיקים להן. במודע או שלא במודע.
התערוכה באה להזכיר ולהיזכר בקרבה העצומה והאינטימית בינינו לבין החיות. היא עוסקת בקשר הגורדי ביננו לבין עולם החי, באימה רווית ההיקסמות שלנו מפני חיות הטרף הפראיות, שמככבות בסרטים ובספרים כסמל לסכנה קיומית.
אך נראה שהזיקה החייתית האינסטינקטיבית עדיין מפעמת בכולנו. החיות מאפשרות לנו לחוש נוסטלגיה אל קיום קמאי שכבר אינו בנמצא. קיום שסימן ההיכר החייתי שלו הוא תמימות.

(מודעה)

Accessibility