זואי סבר -תערוכת יחיד בסטודיו ברומייד

 

חול המועד פסח 21- 25 אפריל 11:00-18:00

שיח גלריה ביום ג 23 אפריל בשעה 12:00

מרכז פנורמה , דרך בן צבי 84 תל – אביב

קומה ב אולמות 209-210-211

זואי סבר / אמנות העושה טוב על הלב

ממש כמו נופיו של האמן המיתי פול קלה, מצוירים נופיה רבי הצבע והקצב של הציירת הוירטואוזית זואי סבר – נופים המשרים אווירה טובה ומזג שמח על כל הצופה בהם. פול קלה הגדיר את אמנות הציור שלו “כלקיחת הקו לטיול”. כמוהו ממש מציירת גם זואי סבר. גם היא מטיילת עם קוויה הברורים ובונה מרקמי נוף, העשויים מפאזל עמוס סימבולים מרהיבים ביופיים, סממני פולקלור וסמלי טקסטורה חסרת גבולות המאופיינים בקשת צבעים מגוונת ומפעימה. אמנותה היא אמנות אסרטיבית ללא ספק, שמטרתה לתאר את עולמנו בחיוביות, לשקף את מראותיו האפיים והרומנטיים, להביע בצורה אימפרסיוניסטית רווית הומור וגיל חוויה של טיול וצפייה במתחם האורבאני של תל-אביב, עיר המטרופולין. ה”עיר ללא הפסקה” של זואי סבר, היא עיר המפוצצת בזיקוקי דינור צבעוניים, מתחם פסטיבלי הבנוי מבתים ציוריים ויצירות אמנות דינמיות, מקום של קצב ותנועה סיזיפית מהנה.

ביצירותיה של זואי סבר – באמצעות תרגומה האמנותי – מתקיים דיאלוג דרמטי מרתק בין נופי הטבע, ציורי העיר עצמה ומחוזות הדמיון הטמונים בה, עם פרשנותה הייחודית של האמנית לצורתה. לזואי סבר יש אינדקס מיוחד של צורות וצבעים, ממנו היא יונקת את השראתה לעבודות. למתבונן בציורים יש תחושה, כי אין צורך בהסבר ובניתוח הנראה לפניו. יצירותיה בנויות בדיוק כמו אלה הנכללות באסכולת הציור הנאיבי והמאופיינות בצבעים חזקים, בדגש על קווי המתאר, בעיוות הפרופורציות, בהתייחסות פשטנית למוטיב האור והצל, בהאדרת התמימות, בציור המובן וכמובן בראייה האופטימית והאוטופית של החיים. יחד עם זאת, יצירותיה עצמן אינן עבודות נאיביות. הן יכולות בהחלט להיכלל במסגרת של אינטרפרטציה מודרנית למושג האמנות האימפרסיוניסטית, הבנויה על ראיית העולם האישית והספציפית הניבטת דרך עיניו של הצייר. עבודות האמנות המרעננות והאיכותיות של סבר מתקבלות באהבה רבה ובהזדהות אמפאטית מוחלטת עם צופיה, דבר המסביר את הצלחתה המטאורית בשמי האספנות בארץ ובחו”ל.

הציור הנאיבי הצבעוני והאותנטי במקומותינו יוצג במשך השנים על ידי שלום מושקוביץ –  הזייגרמאכר מצפת, עם ציוריו הראשוניים של הצייר התל-אביבי המהולל ראובן רובין  ואחריו אמנים מובילים כמו נחום גוטמן ובימינו הציירים רפי פרץ גבריאל כהן ועוד. השפעתם של פיקאסו, גוגן, הנרי רוסו, פול קלה וציירי הפולקלור המסורתיים על האמנים הישראלים הייתה ניכרת. נוכחותה החדשה והפורצת של אמנותה של זואי סבר, שעלתה ארצה מלבוב באוקראינה ולמדה באקדמיה לאמנות בצלאל בירושלים, מביאה ללא ספק משב מרענן לסצנת האמנות המקומית.

הגדרתו של אמיל זולה את התמונה האמנותית כ”פינת טבע הנשקפת מבעד למסננת מזגו של האמן” מתאימה לתיאור האינטרפרטציה הכול כך אמנותית ומקורית של זואי סבר את נופיה. ציורה הלוקח את המראה הקיים בסביבה ומתרגם אותו למאות חלקיקים צבעוניים היוצרים פאזל חזותי חדש ומעורר שמחה בלב כל המביט בו, מביא את האמנות לרמות הנאה וקטרזיס שאינם מוכרים במקומותינו. על רקע האמנות הקונספטואלית השולטת במחוזותינו והמקדמת ומעריכה את הסוטה והשונה בחיינו, בולטת וחריגה לציון עבודתה השמחה והמתלהבת מן החיים ומיופיים של זואי סבר. איכות עבודתה המבוססת על הקיים והנמצא סביבנו מוכיחה ומחזקת את שכתב בספרו “תולדות הציור והפיסול” מבקר האמנות הנודע דיוויד פייפר: “כי לאמנות הפיגורטיבית קיימת מערכת יחסים בלתי אמצעית עם החיים הממשיים והמוחשיים”,והוא מוסיף ציטוט מפיו של הנרי ג’ימס, “שציפה, כי לתמונה יהיה יחס כלשהוא לחיים… כשם שיש לה יחס לאמנות”. זואי סבר אכן מחזירה באמנותה את ההתפעלות מזרימת החיים וציורה משמש ככפילה החיובי של המציאות. האשליה האמנותית של ציוריה ממשיכה להלך קסם על כל רואיה, קסם היוצר מרחבי חלום ודמיון פורצי גבולות.

דורון פולק / אוצר

 (מודעה)

Accessibility