אייל ברוך-רבדים סמוכים

אוצר: אריה ברקוביץ

פתיחה יום חמישי,  1 אוגוסט  , 2019  שעה 20:00

בית האמנים ע”ש זריצקי ,תל אביב, אלחריזי 9

ב-ה 13:00-10:00, 19:00-17:00 ו’ 13:00-10:00 ש’ 14:00-11:00

סדרת העבודות המוצגת בבית האמנים בתל אביב, פועלת באופן מדורג. על מנת לעמוד על טיבה יש לעקוב אחר הרבדים המרכיבים אותה זה אחר זה.

בעבודות ניתן לזהות שימוש באלמנטים שונים מעולם הצומח  שממוקמים בתוך מרחב ציורי משתנה הן בפורמט והן בחומריות.דרכו האמנותית של אייל ברוך ייחודית ומעניינת. הוא יוצר בעל אישיות עצמאית שמגוון עבודותיו מפתיע כל פעם מחדש הן בטכניקה הריאליסטית שלו והן בתכנים האישיים על גבול הסימבולי.אייל ברוך יונק את השראתו האמנותית בתחום הציור ממסורת ציירי הרנסנס כמו גם מהניאו ריאליזם והרומנטיקה.

בוירטואוזיות רישומית ויכולת הבעה ריאליסטית, הוא מצליח לפתח שפה אישית רוויה בדימויי טבע סבוכים ספק שורשים מפותלים ספק ענפים,כמו גם גידים ועורקים אנושיים, שמאלצים את הצופה לתת עליהם את הדעת ולהתרכז במרחב הציורי לאורך לרוחב ולעומק.

הציורים והרישומים בפורמטים שונים, ספוגים באווירה רבת משמעות , דינמית ולא שקטה, הרבדים והסבך טומנים בחובם את היפה והנסתר וגם את המאיים כאחד. היד הבוטחת של האמן משדרת עוצמה ושליטה במדיום הציורי פיגורטיבי. יחד עם זאת, אין לראות בעבודותיו רצון של האמן לצייר אובייקט הדומה בתכלית למציאות או ניסיון לחזור לסגנון הריאליסטי, אלא שימוש בריאליזם על מנת ללכוד את הצופה התמים ולהוליך אותו במסע אישי עם חזיונות משתנים מציור לציור ומתחברים לבסוף לכדי סיפור רב שכבתי שמתכתב עם הקלאסיקה והמודרנה, המיתי והמיסטי , פיזי ומטאפיזי.

הגלוי והנסתר מהווה מרכיב חשוב ביצירה של אייל ברוך כמו גם מוטיב העץ שמעסיק את אייל ומופיע רבות כדימוי וסמל בספרות, במקרא ובתולדות האמנות בטכניקות וסגנונות שונים .  דוגמה טובה לכך הם ציורי היערות הסבוכים של אנרי רוסו מ1910 כמו גם ציורי פיט מונדריאן מאותה תקופה שיצר סדרת עצים שעוברת מטמורפוזה מריאליזם להפשטה,כל אלה מהווים מקורות השראה לתהליך העבודה של אייל בסדרה זו. נאמר בקבלה כי האדם הוא כעץ הפוך שורשיו בשמים והענפים משתלשלים על הקרקע.זה ממחיש את הצמיחה הרוחנית . מכאן שאפשר להמשיל את האדם לעץ אבל בו בזמן גם להנגיד ביניהם.הרובד הנעלה ביותר של הצמיחה הרוחנית של האדם היא שורש נשמתו.אלה הרבדים שניתן לזהות במרחב הציורי של אייל . הוא מגיש לנו שורשים וענפים במקטעים שיוצרים את הניגוד הקבלי, סדר ואי סדר , מה למעלה ומה למטה, שאלות תלויות באוויר שהצופה מרכיב את התשובות על פי רוחו הבנתו ואמונתו.אייל ברוך מצייר איקונות של צמח הצומח מתוך עצמו ואל עצמו,שיש בהן תשוקה רוחנית המחברת בין הנשגב והרומנטי לציור אלגורי פוסט מודרני.נראה שהאמן אינו עוסק בהכרח בטבע עצמו אלא במטאפורה עשירה וסבוכה שמשתקפת בייצוגי הטבע.

סקלת הצבעים בתערוכה היא על גבול המונו כרומטיות. אם ברישומים גדולי הממדים בשחור לבן ואם בציורי צבע .סדרת העבודות העגולות בפורמטים קטנים יחסית,מצוירת תחילה  כהפשטה ספונטאנית כשהצבע נשפך על המצע באופן תת מודע ורק אחר כך מעובד בכוונה ריאליסטית. זהו תהליך שיוצר נראות מרתקת וסדרתית. אמנם כל ציור עומד בפני עצמו אך בסדרה יש התפתחות מחקרית של נושא.

אייל ברוך בורא באמצעות כחו הציורי עולם רב משמעי שיש בו רוחניות, מסתורין לצד המוכר והשגרתי, טבע ותרבות.

אריה ברקוביץ

(מודעה)

Accessibility