אקטואליה תנ”כית : גדעון שני וסידור כהן

אוצרת: אורית לוטרינגר

פתיחה יום שלישי 3 בספטמבר שעה 20:00

גלרית “על האגם” דרך הפארק 10, רעננה

א-ה  ושבת   10:30-12:30,   17:00-20:00  ו’ 10:00-13:00

 

גדעון שני – צייר ופסל, מנסה להחיות בציוריו ובמיוחד בפסליו את סיפורי התנך.

סיפורו של השופט גדעון בן יואש מרתק אותו והוא נשאב לתוכו. מבחן המים שבעזרתו בחר גדעון את חיליו, סיור לילה במחנה מדיין, התקפת חצות תוך שימוש בשופרות ולפידים , כל אלה הפכו את גדעון לסמל של גבורה ותחכום ולנושא אקטואלי לפסל ברונזה בשם “מבחן המים”. הפסל מתאר לוחם יהודי ישראלי שנשאר לאחוז בנישקו בידו האחת ובכף ידו השניה מביא את המים לפיו, תוך שמירה על כוננות מירבית.

כעשרה סיפורי תנך באים לידי  ביטוי בפסליו המרתקים של גדעון שני,

את הפסלים משלימים בתערוכה ציורים מרהיבים, מאד צבעונים של נופי הנגב, המדבר וים המלח בהם הסתובב הצייר במהלך שרותו הצבאי כמפקד יחידת סיור.

הנופים והחוויות נקלטו, נשמרו והפכו ליצירות בתערוכה, 50 שנה מאוחר יותר.

סידור כהן – במיצב הנוכחי מציג סידור לצד נושאים חדשים מספר נושאים שבהם נגע בעשור האחרון. הוא מגלה לצופה מבט מזווית אחרת. Reflections זה לא רק השתקפויות אופטיות אלא גם הרהורים על מהות  ועל ההתרחשויות שבאות לידי ביטוי במיצבים.

רצח רבין (עקידת יצחק), מלחמת ששת הימים (Via Dolorosa), מלחמת יום כיפור (צומת לקסיקון טרטור) ועוד מספר נושאים הבאים לידי ביטוי בסדרה צמתים.

הרס כדור הארץ, המצב בעוטף עזה, מצב הקהילה הגאה, הפצת Fake News, מחאת האוהלים, בחירות בכל יום שני וחמישי וכן נושאים נוספים הבאים לידי ביטוי בסדרה Reflections.

גם חוויות אישיות משתקפות במספר מיצבים כגון: תפילות קטנות, לידה שקטה, הדשא של השכן, אותיות מחפשות משמעות.

השימוש במראות ועוד מספר אלמנטים אופטיים מעצים את חווית הצפייה. לא מספיק להתבונן מרחוק בפרספקטיבה, אלא יש להתקרב ולשים לב לפרטים הקטנים כדי להשלים את התמונה.

כמו בכל תערוכה, גם כאן, סידור בעבודתו Birds in Space, מקדיש מחווה לאחד המאסטרים שהיוו אבן דרך בדרכו האומנותית.

(מודעה)

 

Accessibility