אילן בן שלמה  / אקווריום
Ilan Ben Shlomo / Aquarium

אוצרת: דניאלה טלמור

פתיחה: יום שבת 12.10.19 בשעה 12:00

גלריה עין הוד

א,ג,ד,ה- 10:00 – 16:00 .יום ו וערבי חג 10:00 -14:00 ,שבת וחג 11:00-16:00

 

ציורים באקריליק וקולאג’ על בד המבטאים תחושה כאוטית של ריקנות וחוסר סיפוק מהנעשה באמנות בארץ ובעולם.

בן שלמה רואה באקווריום מטאפורה לנפש האנושית החווה שלל התרחשויות, מצבים, רעיונות, מחשבות ודימויים. גם בד הציור משמש אותו כמכל כזה. סדרת ה”אקווריום” מצוירת על קרטון בצבעי אקריליק, וכוללת לעתים שימוש בקולאז’. נייר העיתון תורם לתחושה שלפנינו אקווריום של אינפורמציה. הסדרה מציגה שקט ופסטורליה מדומים. לכאורה מתוארת בה דמות הישובה על כורסה נוחה בחדר עם עציץ פרחים ואקווריום דגים, אך מישור ההתרחשות הציורית שונה לחלוטין.

האמן מספר כי אחד ממקורות יצירתו הוא תחושה של ריקנות וחוסר סיפוק מהנעשה באמנות בארץ ובעולם. סדרת הציורים “טיפש של גיליון” (או באנגלית fool of sheet), המוצגת בתערוכה הנוכחית, מבטאת את התחושה הכאוטית שהאמן מכנה בשם “הספירה לאחור”. הסדרה כוללת ארבעה ציורים שבכל אחד מהם מופיעה דמות היושבת על סיר ועושה את צרכיה. כל אחד מהציורים הוא מחווה לצייר אחר: פיקאסו, דלקרואה, גויה ולאונרדו. היא מדגישה פן רישומי שכולו ניגודים – גס ועדין, כהה ובהיר, מופשט ופיגורטיבי, תבניתי ואמורפי, אקספרסיבי ומאופק.

בציור הראשון בסדרה מופיעה דמות מוארכת המזכירה את סגנונו של אל גרקו. הציור השני נוצר על רקע הפגנות האפודים הצהובים שהתרחשו בפריז, וגרמו לבן שלמה להתייחס לציור של דלקרואה, “החירות מובילה את העם”, אך באופן מנוגד למשמעותו המקורית. המושג “חירות” מקבל בציור זה משמעות חדשה של “אנרכיה”, והדמויות הדורשות אותה מתוארות כאחוזות טירוף. המופשט והפיגורטיבי נשזרים בציור זה בהרמוניה המשייטת על רקע כחול קוסמי. גם ההטיה האלכסונית של הקומפוזיציה משרתת את הרעיון. העיתון המודבק על היצירה בטכניקה של קולאז’ מבטא את התחושה שההיסטוריה חוזרת על עצמה, כך שתיאור המצב המדורדר של ימי דלקרואה חזר להיות אקטואלי בימינו.

צילום: אילן בן שלמה

נעילה: 30.10.19

(מודעה)

Accessibility