תצפיות  Observations

יהודית אפלטון    Judith Appleton      

אוצרת: ורה פלפול

פתיחה: יום חמישי, 19 דצמבר 2019, בשעה 19:30

בית האמנים ע”ש זריצקי ,תל אביב, אלחריזי 9

ב-ה 13:00-10:00, 19:00-17:00 ו’ 13:00-10:00 ש’ 14:00-11:00

בתערוכת היחיד של יהודית אפלטון, בבית האמנים בתל אביב, מוצגות עבודות חדשות אותן ציירה האמנית לאחרונה בזמן שהות אמן בשווייץ. בתוך חלל התערוכה הקטן, המרוכז, עבודות גדולות ומרחב נשימה שמתמצת מסע כמו בשיר.

השהות בעיר הקטנה בשוויץ, מוקפת טבע, שטחים חקלאיים וגינות מטופחות איפשרה לאמנית לספוג את אווירת  הסביבה החקלאית ולטייל בין שבילים המובילים לכרמים הסמוכים וחלקות טבולות ירק, עד אשר נתקלה באחד משיטוטיה במטוס ססנה מכוסה כולו יריעות ברזנט לבנות שחנה בשדה תעופה קטן באחד השדות. המטוס המכוסה וכמו מעורטל – שנדמה גם למעין ציפור טרף מגושמת או חיית פרא דמיונית בתנוחת מנוחה, אולי רגע לפני תנופה – היווה טריגר לסדרת תצפיות בהן רשמה אותו ישירות בטבע ולאחר מכן שבה לסטודיו וציירה אותו על פורמט נייר גדול.

שהות אמן (“רזידנסי”) מביאה אמנים ואמניות לא פעם ליכולת המצאה וליכולת לצאת מהקופסה או מאיזור הנוחות המוכר שלהם וליצור משהו חדש.  וכך גם ארע לאפלטון – רחוק מהסטודיו הביתי בו, שנים רבות היא מציירת על פורמטים קטנים של בד – החלה לצייר, עבודות רישום וציור גדולי מימדים  בפחם, גירי אקוורל, צבעי מים וגואש על נייר, באופן מיוחד וחריג לגוף העבודות שלה. אפלטון מאכלסת את חלל התערוכה הקטן  בעבודות אלו, כמו ניסתה גם לשמר ולהעביר את תחושת המרחב הפתוח אל חלל התצוגה.

לצידן של אלו האחרונות, בחרנו גם להציג מספר עבודות קטנות של רישומים  ואטיודים בפסטל, עפרון, ופחם של רשמים מהתבוננות בשטח, לצד תפנימים מתוך חלל העבודה שגם היה חלל הלינה בשהות. לצד רישום פנורמי גדול, שנירשם בקווים קטנים עקשניים שמרקדים על הדף ובונים אט אט את שריגיהם של גפני הכרמים ופרספקטיבה חמקמקה, בולט רישום גדול של חלל הסטודיו – רישום מהיר, ישר קווי, היוצר חלל העשוי כמעט מכלום, תוך דגש על הבדלים חדים בין אזורי אור וחושך, פנים וחוץ – נראה לרגע כמו קוליסת תפאורה של תיאטרון שבהינף יד עשוי להתפרק.

 נעילה 11.1.2020

(מודעה)

Accessibility