מורן שוב- סדרת הרצאות בגלריה שכטר

גלריה שכטר, שלוש ,42 פינת דרך אילת, תל אביב

א’-ה’ 09:00- 17:00, ו’ 11:00- 13:30, שבת 13:00- 16:00

 

גלריה שכטר תקיים סדרה מיוחדת של הרצאות בהנחיית מורן שוב ששמה ספרים כטבע פּוֹעֵם*: על מעמדו של הספר בתרבות. הסדרה תכלול חמש פגישות, בימי שישי בצהריים. במשך השנים עוסקת מורן שוב בקשרים שבין טקסט לדימוי, בין הכרה לחוויה, בין המושגי למוחשי בלשון העברית. ספרים כיישויות חזותיות-פיזיות וכמקומות לצאת בהם למסעות של השראה – תופסים מקום מרכזי בעיסוקיה כאמנית וכאוצרת, ככותבת כעורכת וכמוציאה לאור.

את המושג “טבע פועם” הניזכר בכותרת לסדרת המפגשים – טבעה מורן שוב בפרפראזה על המושג “טבע דומם” המוכר לנו מתולדות האמנות. “ספרים”, היא כותבת, “הם טבע פועם עולם ומלואו. ספר שעבר תלאות הוא נוף הקורא לי לבוא אל חיקו; מה שיכול היה להיות שורת טקסט הוא כעת שביל בשבילי להתקדם בתוכן”. ובמקום אחר היא כותבת: “ספרים מסויימים הם עבורי מצע לטופוגרפיות ולנופים. נופים שהם ביטוי לאֵרוֹס הגלום בעולם המסתתר בשפה. אני מתערבת בספרים באופן פיזי, שמושפע מן החפץ, הנייר, הצבעוניות, העימוד, הדימויים על העמוד, העובי, היושן, הריח, הכריכה. זה מה שאני עושה עם ספרים כשאינני עורכת אותם, כשאינני צריכה להקפיד עם כל מילה, ופסיק ורווח. אז אני משאירה להם להוביל, מקפידה רק ללכת עם טבע הדְּבָרִים”.

שירה פרידמן, האוצרת והמנהלת של הגלריה של נוה שכטר הזמינה את מורן שוב להציג בפני קהל שוחרי תרבות ואמנות את יצירתה ומחקריה על אודות ספרים ומעמדם בתרבות.

הסדרה תכלול חמש פגישות, בימי שישי בצהריים. את ארבע הראשונות תנחה מורן שוב, ובהן תציג את העולם הקסום של הפוֹרְזצִים  (בגרמנית: Vorsatz), הלוא הם בְּטָנוֹת של ספרים, ששוב היא אספנית ומתעדת שלהם; תציג את התזה שלה בדבר התפתחות הקטלוגים וספרי האמנות בהמשך לספרי המגדירים (בוטניים ואחרים), שפרחו במאה ה-16; תציג עבודות אמנות שנעשות עם ספרים; ותספר על מחקרה וגלוייה בדבר ייחודה של צִלה בינדר שאיירה לתוך ספרי משוררים כזירת התרחשות.

את המפגש החמישי ינחה הפילוסוף אביאל רובשוב, מחבר הספר “המטאפיסיקה של הארוס”. רובשוב יבחן בהרצאתו את היחס בין תפיסתו של ניטשה את מקומו של הספר בחיי היוצר, לבין פועלו של ניטשה עצמו כמלחין.

המפגשים ילֻוו בהדגמה עשירה של ספרים, דימויים ומוזיקה, וייפתחו בסיור בגלריה שכטר בהנחיית האוצרת, שירה פרידמן.

פירוט המפגשים ותאריכים:

ימי שישי בצהרים 12:00; משך המפגש – שעה ורבע

24.1: על האמנות בשירות המדע עם פריחת ספרי המגדירים – בוטניים ואחרים – במאה ה-16

21.2: על העולם הקסום של הפוֹרְזצִים, הלוא הם בְּטָנוֹת של ספרים

6.3: נופים בספרים: על עבודות אמנות שנעשות עם ספרים

3.4: על ייחודה של צִלה בינדר שאיירה לתוך ספרים כזירת התרחשות

24.4: מפגש חמישי עם אביאל רובשוב: הספר והמוזיקה בהגותו של ניטשה ובלחניו

לפרטים נוספים והרשמה >> https://eventbuzz.co.il/lp/event/moranshuv

Accessibility