זיוה ילין וסופי ברזון מקאי | שמורת טבע II

אוצרת ענת לידרור

גלריה בארי

פתיחה יום חמישי 16.6 17:00-19:00

שיח גלריה: יום שישי 17.6 בשעה 11:00

שעות פתיחת הגלריה: שלישי, חמישי, שישי 9:00-13:00, שבת 10:00-14:00
או בתאום מראש עם זיוה ילין  0547918049 או סופי ברזון מקאי  0547918464  או במייל gallerybeeri@gmail.com

פעם עיניים חיצוניות קראו לקיבוץ “שמורת טבע”, מושג שאומץ בגאווה על ידי חבריו, כמקום השומר על ערכיו, המאזן חיי רוח וחומר, המחבר טבע ותרבות יחדיו ומשמש דוגמא ומודל לחיקוי.  זיוה היא ילידת קיבוץ בארי בנגב המערבי, שחיה ויוצרת בו עד היום. סופי ברזון מקאי הגיעה לקיבוץ כילדה מהמטרופולין הגדולה, לונדון וחיה מאז בתוכה את שני העולמות השונים כל כך. שתיהן חיות באותו קיבוץ, מקיימות ביניהן דיאלוג אמנותי ארוך גם כאוצרות הפועלות יחד בגלריה בארי.

זיוה עובדת. היא בונה מנייר אריזה חום של פעם, תפאורות ריקות, קליפות של חפצים שהם נופים, חלקי מראות שגדלה בתוכם: ספסל ופנס רחוב, ממטרה בדשא, מסלעה עם גינה ציבורית (עבודה משותפת של שתיהן). נוף המרחב הציבורי מצויר על תריסים וקירות בלבן של צבע קיר, הכי פשוט. הסטודיו שלה מחבק גרוטאות אכולות עם ריח של 50 שנה אחורה. הציורים שלה, ליריים ויפים, מרשרשים בלב.

סופי חולמת, מצלמת ומטפלת (דיגיטלית) בחיות וצמחים, בכל “טבע” שיש סביבה, מינקותה האנגלית דרך ילדותה בקיבוץ וסביבתו ועד חייה כאמא לילדים הגדלים בקיבוץ של היום. מעניינים אותה גם השחרור מהעץ מול הבית, גם חיות לילה והסוואה, החיות מגן החיות בלונדון ופרפרים מכאן ומשם. ההתחלה אצלה היא מוות שחור עמוק שאפשר להיבלע לתוכו; אליו מצטרפים חלקים מוקפדים של חיות, טבע ישראלי (אירוסים, רקפות, עלי תאנה) נוי קיבוצי (עץ בוהינה, בוגנוויליה, קאלות) וטבע דומם טיפוסי קיבוצי. היא מבודדת דימויים: פנס הרחוב, וילונות בית העם, ספסל בסגנון ברוטליסטי ומרכיבה קולאז’ים, איים קטנים, סיפורים של זהות ומקום. היא נשאבת אל ושואבת מעולמות מוזיאוני הטבע וגני חיות, שניהם מוסדות שנולדו במאה ה-19 והצהירו על עצמם כמוסדות תרבות, מקור להשכלה, למרות שהיו במידה רבה חלון ראווה לקולוניאליזם האימפריאליסטי.

שתיהן, זיוה וסופי, מצמיחות מתוך הפרטי והאישי ענפים של שאלות שונות על טבע ותירבות, ועל שיטת החיים השיתופית-קפיטליסטית המוזרה בה הן חיות.

נעילה: יום שבת 25.6.22

Accessibility