טלי נאמן סבו  – טעם כחול כהה

אוצרת: שלי ליבוביץ קלאורה

פתיחה: יום חמישי, 6 אוקטובר 2022, בשעה 19:30

בית האמנים ע”ש זריצקי ,תל אביב, אלחריזי 9

ב-ה 13:00-10:00, 19:00-17:00 ו’ 13:00-10:00 ש’ 14:00-11:00

שבע עשרה מגירות עץ ישנות, פגומות, חרוטות ומקושקשות מרכיבות את המיצב טעם כחול כהה של האמנית טלי נאמן-סבו. קולאז’ים דיגיטאליים המכסים את המגירות, מוארים באור פנימי. הדימויים מתיכים תצלומי ילדות משנות ה-60 בקיבוץ בצפון עם תמונות נוף שצילמה האמנית.

דמות של ילדה הניצבת בשטח הפקר, במצבי סף, באזורים מהוססים של אי-ודאות, חוזרת בעבודות. המרחבים בעבודות הם מרחבי חוץ, לעולם לא המרחב הביתי, בו טמונה הסכנה. העדר המרחב הביתי בעבודות של נאמן-סבו מהדהד אירועים שקרו בבית ולא היו ניתנים להכלה. האירועים מוטמנים במגירה – מרחב מוגבל, ממשי ומדומיין, מחבוא שבו האדם נועל או מטמין את סודותיו (גסטון בשלאר). דמות הילדה נעתקת אל מחוץ לזרימת אירועי הילדות ומתקיימת בעבודות של נאמן-סבו מחוץ לזמן באופן בו הגבול בין פנטזיה למציאות מטושטש.

חומרי העבר, לאחר ניתוק רב שנים מחוויות טעונות, מהדהדים בהווה כאיים של זיכרון. האמנית מאירה מספר מצומצם של דימויים מתוך הארכיב, ומספרת דרכם על המצוקה הילדית והעיוות בנרטיב הילדות הקיבוצית.

קולה של ויויאן ורמס (Vivienne Vermes)  משוררת בריטית בת זמננו, הקוראת קטעים מתוך הספר’The Taste of Dark Blue’ [1] פרי שיתוף פעולה בינה לבין נאמן-סבו, מלווה את התערוכה.

[1] ספר השירים ‘The Taste of Dark Blue’  פרי שיתוף פעולה בין המשוררת ויויאן ורמס לבין האמנית טל נאמן-סבו נולד בימי הסגרים של מגפת הקורונה כשויויאן בפריז וטלי בתל אביב. הספר הוא מפגש בין חוויותיהן וסיפוריהן של שתי היוצרות.

Accessibility