ידידיה איש שלום – תל אביב של מַטָּה

אוצר: אריה ברקוביץ’

פתיחה: יום חמישי, 26 ינואר 2023, בשעה 19:30

בית האמנים ע”ש זריצקי ,תל אביב, אלחריזי 9

ב-ה 13:00-10:00, 19:00-17:00 ו’ 13:00-10:00 ש’ 14:00-11:00

סדרת ציורי “תל אביב של מַטָּה” של ידידיה איש שלום, מצוירת בצבעי שמן על בד ועוסקת בתפר בין העבר והעתיד בעיר העברית – תל אביב. כירושלמי בעבר, תושב נווה צדק ובוגר מספר שנים במשרד אדריכלות תל אביבי- בחר איש שלום להציב זרקור על השכונות הוותיקות בעיר המשנה את פניה בקצב מסחרר ובתהליכי ג’נטריפיקציה מואצים. תושבים מקומיים עוזבים, גורדי שחקים שצמחו וכבשו את קו האופק מטילים צל ומנהלים שיח טעון עם בתיה הראשונים והפשוטים, אשר חלקם זוכים לשימור וחלקם לפינוי והריסה.

הציורים בטכניקה ריאליסטית מבטאים את הרגע המיוחד והמורכב ואת המתח העדין הקיים בין הישן למתחדש, היציב למתפורר, הנוצץ והצנוע, עושר ועוני, מסורת וקידמה ובין עיר של מַעְלָה ושל מַטָּה. אל מול הניכור שנוצר במבט-על ממרומי המגדלים, האמן מישיר מבט רגיש אל יופיים הצנוע של המבנים המתפוררים ומתקלפים, אל כתובות וציורי הגרפיטי והמסרים השונים, פרטי הבניין עם העיטורים העדינים ואל השקט השורר ביניהם.

הציורים עוברים בין סמטאות נווה צדק לבתי כנסת נטושים ועזובים, בית המכס המנדטורי הנעול כאי-בודד, בית העצמאות המתחדש ודרך יפו ופלורנטין. דווקא מקומות אלה בהם נוסדה העיר מלמדים עליה יותר מכל, על תושביה ועל החברה בכלל. זהו מבט אל המורכבות הזאת לא ממקום השולל את החדש, אלא מכזה שמכבד את מקומם של הישן והחדש זה לצד זה ולא האחד על חשבון השני.

אותם מבנים ישנים ומתקלפים, הנתפסים לעתים כאפרוריים ועגמומיים מופיעים בציורים בצבעוניות עשירה, מעטורת בגרפיטי עליז או ביקורתי, חלודה, טחב וירוקת חיננית. מבנים שחלקינו חולפים על פניהם מבלי להפנות מבט, מקבלים את מרכז הבמה, וזוכים לעדנה ותשומת לב מחודשת לה הם ראויים, לא רק מצד יזמים תאווי השקעה ו’מינוף’, אלא גם מצד הציבור הרחב, האמנים ועוברי האורח.

העיר התוססת הזאת, ששאפה גבוה מרגע הקמתה בין הפרדסים והחולות, לאחרונה אט-אט נזכרת, ומנסה לשוב ולשמר את הקסם הזה החבוי בה, דווקא למטה.. ומכאן שם הסדרה שהוא פרפרזה על מאמר בתלמוד לגבי ירושלים – “אמר הקדוש ברוך הוא: לא אבוא ב’תל אביב’ של מַעְלָה, עד שאבוא ל’תל אביב’ של מַטָּה”.

ידידיה איש שלום, אמן ומעצב יליד ירושלים, למד אצל אמנים רבים במהלך הדרך ובמגמת האמנות של מוזיאון ישראל ובוגר בהצטיינות של הפקולטה לעיצוב ב-H.I.T. מתגורר ויוצר כיום בשכונת נווה צדק, בה הקים את סטודיו איש שלום לעיצוב פנים ואמנות.

Accessibility