שבירת הכליםשולי בורנשטיין וולף

אוצרות: שרי פארן, ורה פלפול

פתיחה: שישי, 1.6.2018, בשעה 12:00

גלריה פריסקופ, רחוב בן יהודה 176, תל אביב

שעות פתיחה: ראשון-חמישי – 17:00-20:00; שישי ושבת – 11:00-13:00

כקוסמת מהאגדות הופכת שולי “קש לזהב”. גזרי נייר צבעוניים, קונוסים של נייר טואלט, פקקי בקבוקי בשם וחומרים פלסטיים מגוונים נערמים וגודשים את הסטודיו – שכל ביקור בו, חושף ומגלה עוד טפח מהאינוונטר הפלאי שלה.

שולי, אמנית רב תחומית. האנרגיות בלתי נדלות שלה מניעות אותה בין ציורים נטורליסטיים לבין יצירת אובייקטים במלאכת כפיים הנעשית בסבלנות אין קץ, ובעשייה סיזיפית. הציורים של שולי, לרוב גדולי מימדים, בתערוכה זו, מוצגים ציורי עצי דקל ואקליפטוסים, אותם מייצגת שולי תוך שימוש  בצבעוניות רב שכבתית, בעלת טקסטורות דשנות, טבולות במשחקי אור וצל.

לצד הציור, מציגה שולי סדרת קערות גדולות. מגע ידה של האמנית הופכת את הקערות למושאי תשוקה. הקערות כמו גם אובייקטים אחרים אותם יוצרת שולי, מתייחסים לנושאי מיחזור. חלקן נוצרו מגלילי נייר טואלט הנקרעים ידנית ומודבקים כבמעשה צורפות מסובך לקערות ענקיות קעורות שצורתן המעגלית – מטפאורה לאינסופיות היקום ומחזוריות החיים. קבוצה נוספת של קערות מתהווה מגודש של “עלים” שנגזרו ונחתכו מציורים קודמים על קנבס שלה וכבמעשה אמנות מושגית, מקבלים חיים חדשים. הקערות בעלות סקלה צבעונית הנעה בין מונוכרומאטיות של הנייר והקרטון לצבעיות עזה המבצבצת מבדי הציור גדושי הצבע שנגזרו. לעיתים האובייקטים מתכווצים למימדים קטנים דמויי תכשיטים מצופים בעלי זהב או בצבעים טרופיים עזים.

מתח תחבירי נבנה כמטוטלת הנעה בין פירוק להרכבה, בין השלם לחסר ובין חומר להיעדרו. פעולת המיחזור מפנה זרקור למודעות הגבוהה והעניין של שולי  במצבו העגום של כדור הארץ ולהתחברות שלה לאמנות אקולוגית הממזגת בעבודותיה את האסתטי עם מסר חברתי המפנה אצבע מאשימה לזיהום הסביבתי ולצרכנות הבלתי נדלית של עולם המערב. הפירוק וההרכבה מחדש – נושא העומד במרכז יצירתה היווה זרז לשם התערוכה – “שבירת הכלים”.

מושג מעולם הקבלה המתאר כאוס מוחלט לפני בריאת העולם, כשלאחריו שום דבר אינו חוזר למקומו הטבעי, סדר חדש נוצר יש מאין – מטאפורה לעולם תכנים מגוון ועשיר. המיצב בגלריה מנהל דיאלוג בין אמנות פלסטית לעבודת קראפט, וכן מביא לידי ביטוי את מחזוריות עולם המוצרים כפי שמשתקף בעיניה של שולי (עץ – נייר – קערות). החיבורים בין קטן לגדול, אמנות ‘גבוהה’ ו’נמוכה’, אמנות פלסטית וקראפט, אמנות אקולוגית, ‘אמנות נשים’, מתרגמים לחפצים עשויים היטב בסגנון “עיצוב אמנות”.

נעילה 30.6.2018

suly-invite

Accessibility