אביבית סגל – החלל הפנוי

אוצרת: ורה פלפול

גלריה פריסקופ
פתיחה: חמישי, 9/8/2018, בשעה 20:00

שני- חמישי 17:00- 20:00 שישי- שבת 11:00 – 14:00

בתערוכת היחיד שלה בגלריה פריסקופ, מציגה סגל, אמנית וצלמת, מיצבי אובייקטים העשויים בצק לחם וצילומים. סגל יוצרת קערות-לחם על טהרת בצק מחמצת חי אותו היא לשה ופותחת ידנית  עד כדי שקיפות למחצה, וזאת במטרה שיוותר אוורירי ושברירי. בעבודתה לוקחת סגל את החומר בעל היעוד המוכר ומרוקנת אותו מתוכנו המקובל והידוע ומגדירה בעזרתו תוכן חדש. הגבול או הקרום שנוצר הוא התוכן עצמו. בתהליך של בדיקת גבולות, פינוי וזיכוך המאפשר יוצרת סגל מרחב חדש, מרחב בו מתקיים דיאלוג בין הנוכח לנעדר,
בין המלאות לריקות, בין המגדיר למוגדר.

תהליכי ההחסרה, השרפה והצמצום באים לידי ביטוי גם בצילומים.

ביצירת הפרויקט החלל הפנוי, סגל מזמינה את הצופה להיטמע לרגע אל תוך הסביבה המעגלית שהיא יוצרת ומתקיימת בתוכה. סביבה זו מופשטת מן הקפדנות המכאנית המאפיינת תהליכי ייצור, הפצה וצריכה קפיטליסטים; ומסרבת לסטנדרטיזציה ולהאחדה. כך, למשל, בהצבה בגלריה של עשרות קערות לחם חלולות, (מעין חצאי כדורים קצוצים ומשובשים), הנערמות זו על גבי זו לתילים פריכים, לא יציבים, פרימורדיאליים.  ערימות הקערות נראות כפרץ רעבתני וחושני, שעשוי להתפשט כמו בצק שתפח וגלש על גדותיו.

 אותה סביבה מעגלית מצויה גם בתצלומים המוצגים בתערוכה ושמתקשרים למחזור החיים וההזנה. טכניקת הצילום של סגל מייתרת אינפורמציה רבה מהצילום, תוך חשיפה, הבהרה ואלימינציה של פרטים רבים מתוך הדימוי המקורי המצולם. באופן זה כל צילומיה ניחנים במעטה אור המשרה רוך וקסם. אחת מסדרות הצילום    בפורמטים עגולים מציגה תקריב של משטחי גרגירי חיטה המכוסים ביריעות פלסטיות שקופות המגנות עליהם. גרגרי החיטה המבצבצים בינות קפלי היריעות, נדמים בעת ובעונה אחת לפני שטח של כוכב לכת ולגרגרי חול דקים וזהובים. קנה המידה המשתנה תדיר בפרויקט החלל הפנוי מאפשר לחשוב על אופיו של מעגל החיים לא כחזרה כפויה ומקבעת, אלא ככזאת שמקדמת בברכה את החדש; שתמיד שב ומנץ.

תודה מיוחדת לטחנות קמח שטיבל ולמאפיית יקבי תישבי

(מודעה)

Accessibility