ורדי בוברוב – סינמה עמל

גלריה עירונית כפר סבא, בית התרבות ע"ש רייזל, רח' גאולה 12, כפר סבא

ורדי בוברוב – סינמה עמל

אוצרת: הגר רבן

גלריה עירונית כפר סבא, בית התרבות ע”ש רייזל, רח’ גאולה 12, כפר סבא

שעות פעילות: ימים א’-ה’, 21:00-09:00, בשישי שבת בתיאום מראש בטלפון: 0503669977

תערוכה זו היא החמישית והאחרונה בסדרת תערוכות שנתית המוקדשות לעיר כפר סבא, במסגרת ציון 120 שנים להיווסדה. התערוכה מוקדשת למוסד תרבותי ואייקון מקומי ותיק – קולנוע עמל, ושואבת השראה מאירועים שונים הקשורים למקום ומחומרים היסטוריים כמו גם פיזיים של מבנה הקולנוע.

קולנוע עמל תוכנן על ידי האדריכל זוכה פרס ישראל אריה שרון, והוקם ב 1937 על ידי מועצת הפועלים המקומית, כבית פועלים ואולם קולנוע. בראשית ימיו היה המבנה גדול ושאפתני, והעיד על רוחם וחזונם של מקימיו. המקום אירח סרטים, הצגות, מופעים, אירועים עירוניים, חגיגות וטקסים מסוגים שונים. בשנת 2002, למרות שהוכר כמבנה לשימור, נמכר הבניין ליזם פרטי, ומאז הוא עמד סגור לקהל והפך אט אט למבנה נטוש. האמנית תושבת העיר ורדי בוברוב התגוררה במשך שנים רבות בסמוך לקולנוע. כתושבים רבים אחרים חוותה גם היא את ימי הזוהר שלו. במסגרת התערוכה, מציגה בוברוב עבודות חדשות אשר כל אחת מהן מהווה התייחסות או מחווה לאירוע, לאספקט היסטורי, מבני או תרבותי של המקום: החל מהתכנון האדריכלי של מפת מקומות הישיבה הקמה לתחייה כאובייקט פיסולי, דרך אשנבי הקופות המצוירים על קירות הגלריה ועד למסכי קטיפה אדומים המחלקים את מרחב התצוגה ומרמזים להרמת המסך האיקונית של אולמות הקולנוע. לצד המחוות לימי הזוהר של הקולנוע ושל הבניין מטמינה בוברוב בכל העבודות דוק ביקורתיות ואולי אפילו האשמה אל האחראיים על שיקומו ושימורו של הבניין בעל ערך אדריכלי, הסטורי, סוציולוגי ותרבותי. יתכן כי מצבו העגום ושל הבניין מתאר ומייצג את התמורות שחווה החברה הישראלית בשלושת העשורים האחרונים.

התערוכה נשענת על מחקר היסטורי רחב היקף אל מול תיק השימור שהוכן למבנה הקולנוע ובסיוע הארכיון העירוני של כפר סבא. כל עבודה בתערוכה מביאה אל הבמה את אחד מגלגוליו השונים של הקולנוע, מראשיתו המתגלמת ברשימת הפועלים שתרמו מכספם להקמתו ועד לימים אלו  – בהם הוא עומד כמבנה נטוש אשר ועד פעולה מקומי ותושבים רבים פועלים לשמור המבנה ופתיחתו מחדש כמוסד תרבות ציבורי.

Accessibility