דניאל פלדהקר – והחלומות עשירים בצבעים

אוצרת: אפי גן

הגלריה העירונית בית גורדון לונדון

אחד העם 8, ראשון לציון

שעות פעילות הגלריה: ב’-ה’ 10:00-13:00, ב’- 16:00-18:00, יום שבת- 10:00-13:00

“אולי בחורבן העולם יהיה אפשר לראות סוף סוף כיצד הוא נוצר. אוקיינוסים, הרים. חזיון הנגד המגושם של דברים חדלים להיות. השממה הסוחפת, צמאה לבלי רוויה ומחולנת עד כדי צינה. הדממה.*”  (הדרך, קורמאק מקארתי, עמ’ 198, הוצאת מודן, 2009)

במיצב ‘והחלומות עשירים בצבעים’ מסמנת דניאל פלדהקר מקום, התרחשות וחיים שהיו. המיצב  הפיסולי מתייחס אל אופציית קץ התרבות, קץ העולם המערבי המכונן (לכאורה) כפי שהכרנו. התערוכה מתייחסת לזמנים פוסט-אפוקליפטיים ומהדהדת סוגיות כלל עולמיות לעתיד כדור הארץ ושלמותו, לצד שלמות בני האדם החיים בו באשר הם.

חדר הגלריה מכיל מיצב פיסולי, ספק מבנה, העשוי קרשי עץ המחוברים באופן רעוע אחד אל השני . אפשר לדמותו כשלד לבית. נדמה שתחושת מהירות, דחיפות או לחץ, יצרו מבנה הנושא הוויה פוסט -אפוקליפטית. סימניו כמעט ומופשטים, מעין ‘שארית’ אדריכלית של בית, סוכה, ספינה סחופה שידעה טלטלות, או מרחב מעבר. המבנה נושא את סימניו של אסון (קרה ?מתרחש?). סרטי סימון אדומים ולבנים כבמקרי אסון או תאונה ,מגדירים ותוחמים חלק מהמיצב. באחת מפינות המיצב ,מסך מחשב שבור או מנותץ , ומה שמוקרן עליו ‘נתקע’ כאילו היה שומר מסך מופיע ונעלם.  אפשר לנחש שזה היה הדימוי האחרון שצפו בו אשר ‘נתקע’ רגע לפני האסון, בבחינת זכר לעולם הקודם.  על הצופה לגלות ולחבר סימנים ולייצר את הנרטיב שלו למה שקרה.

 ‘הדרך’  הוא ספר מסע (זוכה פרס פוליצר) של אב ובן ההולכים לבד לאורך כביש, באמריקה החרוכה, לאחר שעברה אירוע אפוקליפטי. המסע הוא גם מסע התבגרות של בן ואב וכולל תהליך פרידה הכרחי.  ספר זה היה בין חומרי ההשראה לעבודתה החדשה של דניאל. את העבודה מלווה סאונד  ודרך הקשבה אליו, הצופה חוזר למציאות פוסט-אפוקליפטית ולתהייה. שילוב הקולות, המוסתר אך הנוכח, של  ילד (בנה של האמנית) קורא מתוך הספר ‘הדרך’, הוא בבחינת שכבה נוספת לפיענוח.  סימנים לחיים של אחרים, מרומזים ונוכחים בחלל המוגדר והפרום: נורה שבורה תלויה, שקיות שחורות וגדושות  אשר נכרכו על צדיו של המבנה והן נראות כפרזיטים הניזונים מלשדו של המבנה עצמו, ואולי אלה שקיות מלאות בגדים, משאות,  זיכרונות, עדות  למצב  של פליטות. צמח ירוק, מתחיל טיפוסו על המבנה ואולי הוא מסמן פשרות לשיקום ולהתחלה מחדש.

השהייה מול המרחב  שלפנינו- מטרידה, עוכרת שלוה ובו בזמן מזכירה מקום משחק, אפשרות לדמיין עולם אחר.

תאריך נעילה: 17.4.21

כניסה חופשית. צילום: אבי אמסלם

Accessibility