All the World’s Futures – על מחצית התערוכה בארסנלה בוונציה

ב All the World’s Futuresכותרת התערוכה המרכזית של הביאנאלה ה 56 בוונציה מקופלת אופטימיות, אפשרויות פתוחות, אולי הבטחות . 136 אמנים מ 53 מדינות משתתפים בשני חלקיה, בארסנלה ובביתן האיטלקי לשעבר בג’רדיני. כשני שליש מהם מציגים לראשונה במסגרת זו.
במחצית התערוכה המוצגת בארסנלה,לשעבר מחסני הנשק של הרפובליקה הוונציאנית אפשר אולי לדבר על כמיהה, אולי על גישוש אחר שינוי אבל בעיקר מורכבות ההווה, התחושה שהעתידים השונים אינם בהכרח טובים יותר מהעבר.IMG_5613
אי בהירות מאפיינת את השדרה הרעיונית שמציע אוקי אנווזר (Okwui Enwezor) בתערוכה. בטקסט הנלווה הוא מאפיין את תקופתנו כתקופה נעדרת מנוחה, הגדרה שנכונה דומני לכמעט כל רגע נתון בהיסטוריה האנושית. התערוכה מוגדרת כ”פרלמנט של צורות” ,כתזמור גלובלי בהיקפו של אמנות. ההצעה שלו היא לקרוא את העולם בעזרת שלושה “פילטרים” :
“חיות וחיוניות” של עבודות אמנות מהעבר וההווה, “גנים של חוסר סדר” שנשען על רעיון הגן כגן העדן והכוונה לעבודות חדשות שנעשו לכבוד הביאנאלה וגנים עומדים במרכז הקונספט שלהן. הפילטר השלישי, מציע אנווזר הוא החשיבה על “הקפיטל” ספרו של קרל מרקס (שראה אור ב 1867ומהווה בסיס לחשיבה סוציאליסטית-מרקסיסטית. אנוזר מחפש באמנות אופציות לקריאה מחודשת לספרו של מרקס. (במסגרת הביאנאלה נערכת גם קריאה של כל כתכי הקפיטל אך עדיין לא ראיתי את פורום הקריאה)
רעיון ההתבוננות בעולם דרך פילטרים יפה, הרי הצעת הקריאה נשארת מעורפלת במידה רבה. בסופו של יום חלק זה עוסק בשאלות הגדולות מולן ניצב העולם : הגירה, חלוקת משאבים, ניצול עובדים , זהות ולאומיות, ודתיות.
מבנה התערוכה בהיר: אנווזר מציג מספר רב של עבודות אותו אמן , ליצור כמעט תערוכות יחיד קטנות זו ליד זו. העבודות נעשו בזמנים שונים ,בעיקר משנות ה 80 ועד היום . לכך מציאת מכנה משותף נותרת מאתגרת .כוחה של התערוכה נובע מכך שיש עבודות רבות טובות ולא מהיותן חלק מהיגד מהודק.

Terry Adkins
Terry Adkins

התערוכה נפתחת בכמה הקבצים מצוינים. עבודות שמורכבות מכלים מוסיקליים או אזכורים שלהם שיצר Terry Adkins, אמן אמריקאי שנפטר לפני שנה ,מדברים על מה שלא נאמר, מה שהושתק. גלגל הנראה כחלק מתיבת נגינה או עמוד תופים אינסופי שמתייחס לעמוד האינסופי של ברנקוז’י מכניסים גם מימד זמן : תיבת נגינה מכאנית כמו במאה ה 19 , העמוד כסמל מודרניזם. הוא נעשה לזכר חיילי רומניה שנהרגו במלה”ע הראשונה ובנייתו הושלמה ב 1938, זמן קצר לפני מלה”ע השנייה.

QIU Zhijie
QIU Zhijie

חלל של QIU Zhijie, אמן סיני שיוצר בבייג’ין מקסים בתנועתיות, ביחס בין מסורת להווה, ובחוש הומור שמכוון גם כלפי תולדות האמנות המודרנית. הוא משבץ וידאו במנורה סינית בנויה לתלפיות והופך שורת מקטרות לבדיחה על Ceci n’est pas une pipe” של מאגריט מ 1929 .

QIU Zhijie
QIU Zhijie

עבודה מרתקת היא Latent Images: Diary of a Photographer של זוג האמנים הלבנונים
HADJITHOMAS, Joana & JOREIGE, Khalil. הם מציגים ספרים בהם מצולמים סרטי צילום שלא פותחו של הצלם הלבנוני Abdallah Farah. כל דף נכתב תיאור קצרצר של מה יש בצילום שאינו נראה. דפי הספרים שעדיין מחוברים נחתכים כפרפורמנס בשיתוף הקהל. לצופים מוצע סכין בו הם ותחים בזהירות שני דפים אך לא מגלים תצלום אלא כיתוב והזיכרון נותר חתום, ואבוד , מילים מחליפות דימוי שעשוי בטכניקה הולכת וגוועת.

HADJITHOMAS, Joana & JOREIGE, Khalil Latent Images: Diary of a Photographer
HADJITHOMAS, Joana & JOREIGE, Khalil Latent Images: Diary of a Photographer

Kay HASSAN, אמן דרום אפריקאי יצר חלל מצוון ובו דיוקנאות בפורמט לא רגולרי ושני פסנתרים, שחור ולבן. הדיבור על יחסים בין גזעיים וההגדרה של תרבות ברורים .

Kay HASSAN
Kay HASSAN

האמן הגרמני הוותיק BASELITZ, Georg מציג ציורי ענק של גברים לבנים עירומים על רקע שחור כולם מ 2014 .הדמויות מונמנטליות אבל רחוקות מהרואיות, מביטות בצופים בעיניים שכלות לישועה . השמות כמו “לא נופל מהחומה” או “האפיפיור נמצא ברומא” מחזקים את התחושה של דמויות עזובות בשולי ההיסטוריה .

Georg BASELITZ
Georg BASELITZ

התייחסות ישירה להתנהלות של עולם האמנות בתוך הקפיטליזם, בתוך הקיטוב יש בעבודה של GULF LABOR a transnational coalition of international artists
הקבוצה שקמה ב 2010 מזכירה את היחס המחפיר לבנאים של הפרויקטים המוזיאליים העצומים הנבנים באמירויות שחיים בתנאי עבדות.
על המחצית השניה של All the World’s Futures בג’רדיני בפוסט הבא.

לקביעת פגישת הדרכה פרטית לפני נסיעה לנוסעים וקבוצות עצמאיות שמתכננים לבקר בונציה על הביאנלה ותערוכות המוצגות במקביל כיתבו thewindowartsite@gmail.com

GULF LABOR a transnational coalition of international artists
GULF LABOR a transnational coalition of international artists

 

ד״ר סמדר שפי

ד״ר סמדר שפי

סמדר שפי היא המייסדת והאוצרת הראשית של CACR – המרכז לאמנות עכשווית רמלה והאוצרת לאמנות עכשווית במוזיאון בית ביאליק בתל אביב. היא מבקרת אמנות וחוקרת של אמנות ותרבות עכשווית. לשפי תואר שלישי בתולדות האמנות מהאוניברסיטה העברית והיא מרצה בבית הספר לעיצוב וחדשנות במכללה למנהל בראשון לציון ובמסגרות חוץ אקדמיות בהן ‘בית לאמנות ישראלית’.
שפי הייתה מבקרת האמנות של עיתון הארץ בשנים מ-1992 עד 2012, ושל גלי צה”ל מ-2007 עד 2023.

אפשרויות שיתוף:

השארו מעודכנים - בלוג החלון

אנא הכניסו את כתובת המייל שלכם ושימו לב: כדי לסיים את תהליך ההרשמה עליכם לאשר את המייל שתקבלו מהאתר
To join The Window mailing list please type your e- mail address and confirm. Note: you will receive notifications only after you confirming an e- mail sent to you from The Window

ארכיון פוסטים

Accessibility