תערוכת הבוגרים של המחלקה לאמנות בשנקר 2017

תערוכת הבוגרים של המחלקה לאמנות בשנקר היא תערוכה מענינית, קביעה משמחת ביחס למרבית תערוכות בוגר התואר הראשון שהוצגו בשנים האחרונות. מציגים בה שלושים ושלושה בוגרים. לצד עבודות בינוניות, רובן ציור בינוני, יש לא מעט עבודות שיהיה מסקרן לעקוב אחר יוצריהם בעתיד. אשר לכמות הציור הבינוני אפשר להרהר הירוהורים נוגים על האופן בו הציור, תחום שמאתגר את תבניות ההתבוננות שרווחות היום בתרבות, נתפס, כך נדמה, כ”קל”.

"זיכרון"   2017 אליסה ליסוב
“זיכרון”
2017 אליסה ליסוב

בין העבודות הבולטות “זיכרון” מיצב ציור של אליסה ליסוב. העבודה מבוססת על תצלומים של ההגעה לארץ של האמנית ומשפחתה מקזחסטן בשנות ה 90 ובכך היא חלק מהעיסוק  בזהות והגירה , אך מעבר לכך היא גם היגד על התבוננות . העבודות הדו מימדיות הן דימויים צילומיים מפורקים הנראים  כהכנה לאריגת שטיח או רקימת גובלן. במרכז החלל  שולחן צד ועליו עציץ,  כהתגלמות הכמיהה לביתיות, וסביבו תלויות עיניות של דלתות המורכבות על ידיות (כך שהן מזכירות מכשיר רפואי להתבוננות).

"זיכרון"    2017 אליסה ליסוב
“זיכרון”
2017 אליסה ליסוב

הדימויים מתגלים בברור רק כשמביטים מבעד לעיניות ובאופן מעניין גם בצילום בסלולארי.  ליסוב נוגעת בשאלות של טעם (גובלנים נחשבו שנים רבות להתגלמות טעם רע), זיכרון ובשאלה של זוויות ראיה ועיצוב זיכרון .
“שימור לקוחות” מיצב, וידיאו ופיסול  של רביד פרידמן דחוס ברפרנטים לעייפה ובכל זאת השאפתנות והדחיפות שבו מרשימים.

"שימור לקוחות"   2017 רביד פרידמן
“שימור לקוחות”
2017 רביד פרידמן

פרידמן מציגה סרט שיווק למכון פיקטיבי לטיפוח על ידי משיחה בדבש, התיחסות ישירה למיתוסים שהמציא בויס אודות גאולתו על ידי טטרים. בסרטי וידיאו היא מקשרת טיפוח,גבריות וציונות, ניו אייג  ואלו מוצגים בחלל שרהיטיו עטופים שכבות שכבות של בועות נייליון (פצפצים) כמו חניטה או חבישה של פצע אין סופי. הצרוף של השפה השיווקית הכאילו נוצצת,

"שימור לקוחות"   2017 רביד פרידמן
“שימור לקוחות”
2017 רביד פרידמן

שמוכרת חלומות זולים לצד המאמץ להגן ולכסות ולאחות מצליחים לגעת ללב מעבר לציניות המוחצנת של העבודה שניכר כבר בכותרתה על משחק משמעויות המונח “שימור”.
עוד בולטת סדרת תחריטים קטנים ופים מאד של אסתר דוינסקי. נדרש לא מעט אומץ להציג סדרת תחריטים, הנחשבים בארף כטכניקה משנית, כעבודת גמר, במיוחד שאין כל מניפולציה מבחינת טכניקה או גודל. יחודן באיכות של שקט והתבוננות וגם בהישענות, תמימה בפתיחותה, על אמני המודרניזם המוקדם: פיקסו , מאטיס ובונאר.  העבודות הן תפנימים קטנים בהם דמויות ספק ישנות, ספק מתות. האווירה שקטה ומלנכולית ויש בהן איכות מובהקת של זרות, כמיהה וטעם פרנקו-פילי.

אסתר דוינסקי 2017
אסתר דוינסקי 2017

עבודות מענינות נוספות הן “לחץ אוויר” של  שירי מירביס שעוסק בצלקות ומתכתב עם דור  הביניפ של האמנות הישראלית כמו נחום טבת, עדו בראל וגם עבודות מוקדמות של סיגלית לנדאו.

"לחץ אוויר"   2017  שירי מירביס
“לחץ אוויר”
2017 שירי מירביס

מבוך הדלתות והחפצים הפשוטים, מדברים על מודרניזם המתורגם לדלות.
המיצב פיסול והקרנת וידיאו של  אלי כהן “אנטינומיה” מבטיח גם הוא. חלקו הראשון, המורכב משטיח ועליו גוף אבסטרקטי (שאפשר לראות בו רמז למצלמה נוסח המאה ה19) הוא מהיפים והצלולים בתערוכה. היחס בין הגוף לשטיח, שני סוגים של אבסטרקט, שתי השקפות עולם המתמצות בחפץ מוצלח במיוחד.

אלי כהן   2017  "אנטינומיה"
אלי כהן
2017 “אנטינומיה”

דיכוטומיה לצד טשטוש גבולות הוא גם המפתח לחלקה השני של העבודה הווידיאו , בו משפחתה של האמנית בחג הפורים ,מרוכזת סביב בני משפחה חרדים שהשתכרו “עד לא ידע”. בחסות התחפושות והיתרי החג ניכרת הנזילות  בין הנשי והגברי,הדתי והחילוני, הגשמי והרוחני.

אוצרים:טלי תמיר וגל וינשטין

לניוזלטר הפירסומי השבועי של “החלון” בנושאי אמנות, אירועים ותערוכות חדשות   

 www.smadarsheffi.com/?p=925  (הרישום נפרד מהרישום לבלוג )

החלה ההרשמה לקבוצת סיורי האמנות הקבועה  2017-18 לפרטים כיתבו ל

 thewindowartsite@gmail.com
 
 
ד״ר סמדר שפי

ד״ר סמדר שפי

סמדר שפי היא המייסדת והאוצרת הראשית של CACR – המרכז לאמנות עכשווית רמלה והאוצרת לאמנות עכשווית במוזיאון בית ביאליק בתל אביב. היא מבקרת אמנות וחוקרת של אמנות ותרבות עכשווית. לשפי תואר שלישי בתולדות האמנות מהאוניברסיטה העברית והיא מרצה בבית הספר לעיצוב וחדשנות במכללה למנהל בראשון לציון ובמסגרות חוץ אקדמיות בהן ‘בית לאמנות ישראלית’.
שפי הייתה מבקרת האמנות של עיתון הארץ בשנים מ-1992 עד 2012, ושל גלי צה”ל מ-2007 עד 2023.

אפשרויות שיתוף:

השארו מעודכנים - בלוג החלון

אנא הכניסו את כתובת המייל שלכם ושימו לב: כדי לסיים את תהליך ההרשמה עליכם לאשר את המייל שתקבלו מהאתר
To join The Window mailing list please type your e- mail address and confirm. Note: you will receive notifications only after you confirming an e- mail sent to you from The Window

ארכיון פוסטים

Accessibility