המלצה ושני סרטי אמנות מסקרנים באפוס 2022

המלצה חמה – “נפל דבר”  סרטה של אינגה פונר- קוקוס יוקרן בשבת ה- 2/4/2022 בשעה 17:30 בתכנית השירה של הפסטיבל, באוצרות יסמין קיני. הסרט נעשה לתערוכה בשם זה שאצרתי בבית ביאליק ב 2019 .התערוכה

– “נפל דבר” סרטה של אינגה פונר- קוקוס

נוצרה בעקבות עיון של אינגה פונר קוקוס בכתבי ביאליק, ביקורים ומחקר בארכיון בית ביאליק וחשיבה על אלו בהקשר לשאלות של שימור תרבות ומרחבי זיכרון המרכזיות בגוף עבודתה לאורך שנים .עבודת הוידאו של פונר קוקוס היא מסע לנבכי הארכיון ולסיוט על אובדנו. טראומות של אובדן ארכיונים, אובדן גופי ידע, מצלק את התרבות כבר מימי שרפת הספרייה הגדולה באלכסנדריה (כפי הנראה ב 48 לפנה”ס). פונר קוקוס שמביטה באגירת המידע האינסופית שלנו כיום, ותוהה על משמעות כמויות המידע האדירות האלו בחיינו. ב”נפל דבר” היא עומדת על היופי, השבירות והחומריות של קשר אישי אינטלקטואלי הנעשה בתכתובת, לצד יצירה בה היא מפנה לנדירות ולחשיבות של ארכיון, להיותו יקר המציאות, יסוד לחשיבה חופשית.

במעמקי מוזיאון אופיצי Inside The Uffizi
גרמניה, 2021 / 96 דקות/ בימוי / קורינה בלז, אנריק סאנצ’ז לאנש
האופיצי בולט בשנים האחרונות כאחד המוזאונים ה”קלאסיים” המתחדשים ביותר עם אייקה שמידט ,מנהל מוזיאון הנחשב לכוכב ואינסטגרם עם 709 אלף עוקבים אחר עבודות אמנות שרובן מהמאה ה 15 עד המאה ה 18.  הסרט מבטיח מבט  מאחורי הקלעים לעשיה במוזיאון, סיור פרטי בין עבודות של קאראוואג’יו, דה וינצ’י, מיכלאנג’לו ובוטיצ’לי, והתוודעות לתהליכי ההחלטה על איך הופכים יצירות מופת ל”חוויה” במונחי ההווה.

תעלומת “המושיע” של דה-וינצ’י The Savior For Sale: The Story of the Salvator Mundi
צרפת, 2021 / 95 דקות/ בימוי / אנטון ויטקין
סלבטור מונדי – “מושיע העולם”, כנראה היצירה היקרה ביותר בעולם, נמכרה במכירה פומבית בשנת 2017 במחיר

The Savior For Sale: The Story of the Salvator Mundi

450 מיליון דולר. מאז לא הוצג ויש המפקפקים בכך שזה אכן ציור של לאונרדו , מסוג הפרשיות שאינן אמנות ממש אבל סיפור אפוקריפי מצוין.

Print Friendly, PDF & Email
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

סמדר שפי, החלון, אומנות ישראלית, אמנות ישראלית, Smadar Sheffi, The Window, Israeli Art