מרב שין בן-אלון/ חמש רגליים. נובלה גרפית

ברישומים צנומים ופסקאות קצרות מרב שין בן-אלון מספרת סיפור חודר, טורד, על פריכות המציאות, על האופן בו מתגלעים סדקים בתמונה שהייתה לה לגבי משפחתה. יש משהו בנאלי בנרטיב : אחרי מותו של אביה מתגלה שהייתה לאביה מערכת יחסים נוספת ובת נוספת כלומר לה, ולאחותה אחות שלא הכירו – החומר של טלנובלות .

Merav Shinn Ben-Alon,
Artist Book/Graphic Novella, 2020

לצד זה מתברר שהיו צדדים נוספים, פרטים ביוגרפיים שלא הכירה או הכירה חלקית , כמו המעורבות שלו בחקר חיילים שחזרו מן השבי אחרי מלחמת יום הכיפורים. ההתיחסות למשחק הסתרות, להסוואה כפרקטיקה בחיים האישים ובפעולה בשרות הלאום מתערבבות זו בזו , מפוררות את קירות סכר השפיות.
סיפור הערעור מסופר תוך שימוש בדימויים של משרד מיושן :מדבקות , צד אחורי של ניירות קופי , דפי משבצות , טפסים כחלחלים מחוררים, אסתטיקה של בירוקרטיה, אדמיניסטרציה – יציבות . על ליד ובין הדימויים רישומים בשחור אדום לבן, הצבעים של כוחות טוטליטריים (נאציזם, קומוניזם) או אילי כוח כלכלי כמו קוקה קולה. דמויותיה ללא פנים , מצוירות בדרך כלל מן הגב או הצד, עורגות ליציבות ונטועות בלב הכלום, המדבר של הדפים ששין בן אלון מנכיחה.

Merav Shinn Ben-Alon, Artist Book/Graphic Novella, 2020

הספר זורם כמו סטורי בורד אך יש לו גם אופי של פלינדרום שניתן לקראו מראשיתו לסופו ולהפך ובכך שין בן אלון מצליחה להנכיח את תחושת המבוך שנבנית בין אתרי ההתרחשות והזיכרון ארגז, מרתף ,בית הבראה, בית עלמין ובית חולים. תחושת המחנק שמתפתחת בקריאה, התחושה שהכוכבים כיזבו הולכת ונבנית עד קבס . השבירות והפגיעות, הדקיקות של חוט החיים והאמת שנפרם סיב סיב בכל אחד מדפי הספר כאילו מלעיגים על הציפיות שיש לצופים למקרא הכותרת “חמש רגליים” הנשמעת כעוד ספר חביב לילדים. הדפים הריקים שמפוזרים בספר מתמלאים במחשבות הקוראות והקוראים על סודותיהם שלהם, על השתיקות שמתקבצות כחומות, תחבושות לבנות על סדקי החיים.

האקדמיה של החלון – הרצאות ד”ר סמדר שפי ב ZOOM
קלימט,  Wiener Werkstätte, והשפעות המזרח
וינה 1900- הרצאה שנייה במיני סדרה
17  אוגוסט 2020 ,יום שני – 20:00

  נכיר את  דמותו ועבודותו של קלימט ,נתוודע לסדנאות האמנים ה Wiener Werkstätte ונעמוד על השפעות המזרח,האמיתי והמדומיין בוינה של קלימט, יוהנס איטן, קולמן מוזר, מריה שטראוס-ליקריץ ורבים נוספים.
על התרגום של תרבות לחומר, על מקומיות/בינלאומיות ועל השאלה כיצד נתפסה קידמה ,ואיך כל זה השפיע על הבאוהאוס).

המחיר להרצאה 75 ₪. אורך המפגש כשעה ורבע .
תשלום ב PAYPAL  BIT או בהעברה בנקאית.
להרשמה שלחו אישור תשלום עם טלפון וכתובת אימייל שלכם ל WhatsApp       0507431106   לינק למפגש ישלח, לאחר קבלת אישור התשלום, כארבע שעות לפני המפגש .

Merav Shinn Ben-Alon, Artist Book/Graphic Novella, 2020

ד״ר סמדר שפי

ד״ר סמדר שפי

סמדר שפי היא המייסדת והאוצרת הראשית של CACR – המרכז לאמנות עכשווית רמלה והאוצרת לאמנות עכשווית במוזיאון בית ביאליק בתל אביב. היא מבקרת אמנות וחוקרת של אמנות ותרבות עכשווית. לשפי תואר שלישי בתולדות האמנות מהאוניברסיטה העברית והיא מרצה בבית הספר לעיצוב וחדשנות במכללה למנהל בראשון לציון ובמסגרות חוץ אקדמיות בהן ‘בית לאמנות ישראלית’.
שפי הייתה מבקרת האמנות של עיתון הארץ בשנים מ-1992 עד 2012, ושל גלי צה”ל מ-2007 עד 2023.

אפשרויות שיתוף:

השארו מעודכנים - בלוג החלון

אנא הכניסו את כתובת המייל שלכם ושימו לב: כדי לסיים את תהליך ההרשמה עליכם לאשר את המייל שתקבלו מהאתר
To join The Window mailing list please type your e- mail address and confirm. Note: you will receive notifications only after you confirming an e- mail sent to you from The Window

ארכיון פוסטים

Accessibility